14 Hive ve Diğer SharePoint 2010 Dizinleri

0 200

SharePoint 2010 sunucusu ile kullanılan bazı önemli dizinleri veya klasörlere değinmeye çalışacağım. SharePoint 2010 kurulum ve configuration dosyaları ile ilgili bazı dizinlerden başlayıp diğer 14 hive dizinlerine değiniyor olacağım.

C:\Inetpub\wwwroot\wss – Bu dizin (inetpub root altındaki dizin) IIS web sitelerinin varsayılan konumu olarak kullanılır.

C:\ProgramFiles\Microsoft Office Servers\14.0 – SharePoint 2010 binaries ve data’ların kurulum yeridir. Bu kısım kurulum esnasında istenildiği taktirde değiştirilebilir.

C:\ProgramFiles\Microsoft Office Servers\14.0\WebServices – Bu klasör SharePoint 2010’da kullanılan servislerin bulunduğu dizindir. Örneğin, excel, search gibi.

C:\ProgramFiles\Microsoft Office Servers\14.0\Data – Local verilerin bulunduğu dizindir. Bu kısım içerisinde search index verileride yer almaktadır.

C:\ProgramFiles\Microsoft Office Servers\14.0\Logs – Bu kısım SharePoint 2010  run time esnasında günlüğünün tutulduğu kısımdır.

14 hive klasörleri :

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14 – Bu dizin, temel SharePoint Server dosyalarının kurulum dizinidir.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\ADMISAPI – Bu dizin Central Admin içerisinde yer alan SOAP servislerinin bulunduğu dizindir. Eğer bu dizin değiştirilirse  web service kullanılarak oluşturulan kısımlar düzgün çalışmayabilir.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\CONFIG – Bu dizin IIS içerisinde yer alan web sitelerini SharePoint Server ile birlikte extand etmek amaçlı kullanılmaktadır. Bu klasör değiştirilmesi durumunda web site provisioning düzgün yapamayacaktır.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\14\LOGS – Bu kısım çalışma ve kurulum esnasında logların tutulduğu kısımdır.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\Policy –
Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\UserCode – Sandbox çözümleri çalıştırmak için gerekli olan dosyaların tutulduğu dizindir.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\WebClients – Client object model ile ilgili dosyaların tutulduğu dizindir.

Program Files\Common files\Microsoft Shared\Web Server Extensions\WebServices – Bu dizin wcf veya .svc ilgili dosyaları içerir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Themetf