Microsoft Teams Nedir?

0 1,213

Microsoft Teams nedir? Microsoft Teams, ekip içerisinde birlikte sohbet etmeye olanak sağlayan ve skype for business aracılığı takımlar oluşturmayı, aynı zamanda takımlar arasında channel eklemeye olanak sağlayarak iletişimi arttırmayı hedefleyen bir uygulamadır. Biraz daha netleştirmek adına aşağıya ekran görüntüsünü paylaşıyorum.

Aynı zamanda “+” ibaresine basıp connector ekleyebilirsiniz. Örnek olması adına ben kendi bloğumu  channel üzerinde ekledim. Diğer bağlayabileceğiniz connector örnek vermem gerekirse; Excel, PowerPoint, Planner, Word, OneNote, SharePoint, Trello, YouTube, PowerBI, Visual Studio, PowerApps, Stream bunlardan bazıları.

Microsoft Teams nasıl aktif etmeniz gerektiği ile ilgili adım adım yazmaya çalışacağım.

 1. https://teams.microsoft.com  adresine masaüstü veya mobil cihazınız ile açınız.
 2. Office 365 tarafında Microsoft Teams aktif etmek için SettingsServices & add-insMicrosoft Teams tıklayalım.

 3. Microsoft Teams aktif edelim ve diğer ayarları kendi istediğinize göre belirleyiniz.

 4. Şimdi, teams.microsoft.com‘a gittiğinizde karşınıza bir video gelmesi gerekiyor ve yapmanız gereken ilk şey, yeni ekip için bir isim vermek. Bir ekip oluşturduğunuzda, SharePoint Team Site / Office 365 Grubu da oluşturulur.

Tüm işlemlerimiz bu kadar artık karşınıza en başta paylaştığım resme benzer ekran ile karşılaşıyor olacaksınız.

Şimdi neler yapabiliyoruz, biraz kurcalayalım 🙂

 • Activity sekmesi size bildirimler, beğeniler ve cevaplar içeren bildirimleri gösterir. Ayrıca son gerçekleşen etkinliklerde bu sekme üzerinde bulunur.
 • Chat sekmesi, sesli ve görüntülü konuşmanıza olanak sağlamaktadır, 1: 1 konuşmaları gerçekleştirebileceğiniz yerdir.
 • Teams sekmesi üye olduğunuz ekipleri görebileceğiniz sekmedir.  Bu kısım ekip içerisindeki arkadaşlarınızla eş zamanlı iletişim kurabildiğiniz yerdir.  Ekibin ayarlarına ulaşmak için View  Team ve Settings ibaresine tıklayınız. Bu kısım üzerinden ekibinize bir logo yükleyebilir, sitenizdeki yetkileri ayarlayabilir vs. gibi düzenlemeleri yapabilirsiniz.
 • Her ekibin içerisinde chanel mevcuttur. İstediğiniz kadar oluşturabilirsiniz, aynı zamanda her channel bir doküman kütüphanesi ile eşleştirilmektedir. (SharePoint tarafında) Doküman kütüphanesini kullanmasının sebebi ise; kişilerin dosya paylaşımı, mail ve attachment işlemleri için storage olarak kullanmaktadır.

  İsterseniz Files sekmesinden dokümanları görüntüleyebilir ve Open in SharePoint diyerek SharePoint tarafına ulaşabilirsiniz.
 • Meeting sekmesi, bu kısım Outlook Calendar ile entegre bir şekilde çalışmaktadır ve sizin kişisel toplantılarınızı getirmektedir. İsterseniz aynı zamanda kendi toplantılarınızı oluşturabilirsiniz. (Skype for Business)
 • Files sekmesi, bu kısım Microsoft Teams içerisinde ve OneDrive tarafında sizinle paylaşılan dosyaları görüntülemenize olanak sağlamaktadır. İsterseniz farklı cloud storage ekleyebilirsiniz. Örnek vermem gerekirse; Dropbox, Box, ShareFile, Google Drive gibi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Themetf