Office 365’te SharePoint Communication Siteleri Aracılığıyla Kitleye Ulaşın

0 433

SharePoint dosyalar, listeler ve kütüphaneler üzerinde birlikte çalışmak üzerine kurulmuşken günümüzde Microsoft yol haritasını biraz değiştirdi ve daha dinamik, daha modern tam anlamıyla bir ürün çıkartmaya odaklandı. Bu durum, SharePoint developerların lehine mi olacak onu zaman gösterecek.  Tamda bu yol haritasına uygun geçen haftalarda yeni communication site duyuruldu.

Yeni Communication Site Nedir? Ne Gibi Özelliklere Sahip?

Communication site, önceden kullanılan team site, publishing site gibi aslında bir site template ve siteniz içerisinde oluşturmak istediğiniz diğer site template gibi çok kolay. Oluştur dediğiniz yeni framework ile birlikte bir kaç saniye içerisinde size sunmaktadır.  Tam olarak nedir sorusunun cevabı ise site içerisinde kullanıcıların daha kolay iletişime geçebilmesini sağlamakta, yammer ve Microsoft Stream’de yer alan videolarla entegre olabilen daha modern ve dinamik bir site diyebiliriz. Çok meraklandırmamak adına aşağıya ekran görüntüsünü ekliyorum.  🙂

Site oluştuktan sonra  size nasıl görünmesini istediğinizi soracaktır. Bu kısımda istediğiniz görünüm seçip devam ediniz.

Communication site, Office 365 için içeriği dinamik olarak çekeceği belirtilmiş. Gelecek etkinlikler, kampanyalar, ürün lansmanları vs. gibi durumlar için aynı zamanda ekiplerin konuyla ilgili görüşlerini ve uzmanlık bilgilerini paylaştığı rapor siteleri gibi bir çok senaryo için çok kullanışlı olduğu belirtilmiş. Sitenizi oluşturduktan sonra layoutunu önceki

SharePoint versiyonlarında olduğu gibi değiştirebilirsiniz. Tabi modern olduğunu belirtmekte fayda var, ekran görüntüsünü aşağıya ekliyorum.

Yine var olan ve daha gelişmiş webpartları kullanmaya devam edeceğiz. Aşağıda görüldüğü bazı ekstra webpartlar geliyor, çok ufak kırmızı ile işaretlenen webpartlara değineyim.

  • Hero, önemli içerikleri vurgular.
  • Events, yaklaşan etkinlikleri listelemenizi sağlar.
  • People, ekipte yer alan kişileri listeler.
  • Stream, Microsoft Stream ile kanalınızdaki videoları galeri olarak sunuyor.

 

Yukarıda bahsettiğim webpartlar dışında modern page ve webpart hakkında detaylı makale yazıyor olacağım.

Kitlelere ulaşın

Yeni tasarım ile birlikte daha modern bir görünüme sahip olduğunu belirtmiştik, bu özellik aslında tüm platformlar düşünülerek tasarlanmış. Dolayısıyla masaüstü, laptop, mac, mobile ve tablet üzerinde herhangi bir sorun yaşamadım rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yammer kullanarak ekip içerisindeki etkinliği arttırabileceğiniz belirtilmiş.

Communication sites office 365 içerisinde ne zaman yer alacak?

Bu özellik 2017’nin 2. veya 3. çeyreğinde yayına alınacağı belirtiliyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Themetf