PowerApps ve SharePoint

0 1,055

PowerApps, Nisan 2016’da duyuruldu ve 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde 143 ülkedeki 46.000 kuruluş içerisinden 124.000 kullanıcıya ulaştı. Peki nedir bu PowerApps? PowerApps’i tanımlamak gerekirse, web ve mobile app geliştirmenize olanak sağlayan bunu yaparkende sql vs. gibi connection bağlayabildiğiniz gibi direk olarak SharePoint ile entegre çalışabilen cloud tabalı hizmettir. Office 365 lisansına sahip olmanız durumunda bu hizmetten yararlanma şansınız bulunmaktadır. Ek olarak fiyat bilgisine ulaşmak için linke tıklayınız.

PowerApps tüm platformlara yönelik sunuldu, geliştirme ortamı için isterseniz app ya da web sitesini tercih edebilirsiniz. PowerApps, SharePoint web deneyimine de tam entegre olmuş durumda. PowerApps, SharePoint listelerinde saklanan verilerle mükemmel bir mobil deneyim ve ihtiyacınız olan bir uygulamayı çok kısa sürede ortaya çıkarmanızı sağlacaktır. Windows Store App kullanarak geliştirme yapıyorsanız karşınıza ilk başta aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

SharePoint layouts seçip ardından bağlanacağımız site ve listeyi belirledikten sonra PowerApps bize liste, detay, düzenleme ekranlarını hazırlayıp kullanımıza sunacaktır.

Bu noktadan  sonrası tamamen ihtiyacınıza bağlı. Talep olması halinde bu konu ile ilgili eğitim videosu veya bir uygulama geliştirip seri halinde makale yazabilirim 🙂

Not: PowerApps ve Microsoft Flow’un geliyor oluşundan dolayı InfoPath ve SharePoint Designer workflow kaldıralacak gibi bir takım sorulara sebep olmuş olabilir. O kısma bir açıklık getireyim hemen, kaldırılması söz konusu değil ve SharePoint 2016 ve Office 365 tarafında Microsoft’un desteği sürüyor. Fakat InfoPath 2013 ve SharePoint 2013 sürümlerinden sonra yeni bir sürüm yayınlanmayacağı belirtildi.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Themetf