SharePoint Framework (SPFx) – Vue.js

0
173

Son zamanların popüler front-end teknolojilerinden ve popülerliği gitgide artan progressive javascript framework olan Vue.js değinmek istedim.

Vue.js nedir?

Vue.js, user interface oluşturmanıza odaklanmış progressive framework ‘tür.

Sadece view kısmına odaklanmasından dolayı core kütüphanesi oldukça küçük boyuta sahiptir. Lightweight yapısı ise hız anlamında oldukça önemlidir.

Bu nedenle mevcut bir projeye entegrasyonu çok kolaydır. Aynı zamanda modüler yapısı sayesinde state management, routing vs. gibi modüllere ihtiyacınız olması durumunda projenize onaylanmış olan pluginleri dahil edip, front-end tarafında tam bir framework olarak kullanabilirsiniz. Linke tıklayarak modülleri görüntüleyebilirsiniz.

Esnek yapısının dışında öğrenmesi çok kolay. Syntax yapısı ve Vue.js tarafında dokümantasyonun iyi olmasından dolayı öğrenmeyi çok kolaylaştırmaktadır.

Vue.js Evan You tarafından geliştirmeye başlanmıştır, geliştirirken Angular ve React gibi front-end teknolojilerinden esinlenmiş ve iyi yönlenlerini alarak developerların ihtiyaçlarına yönelik geliştirilmesine odaklandığını belirtmektedir. React ‘ta olduğu gibi Vue.js ‘de Virtual DOM ‘a sahiptir. Bu nedenle hızlıdır. Kısaca açıklamam gerekirse, direk tarayıcının DOM ‘u üzerinde işlem yapmak maliyetlidir, yani hız anlamında sorun yaşatmaktadır. Vue.js, değişiklikleri önce Virtual DOM üzerinde yapar ve sonrasında tarayıcının DOM ‘u üzerinde sadece değişen kısımları günceller.

Vue.js ‘in diğer kütüphaneler ile detaylı karşılaştırmasını linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SharePoint Framework (SPFx) içerisinde Vue.js kullanımı

SPFx ile proje oluşturmaya başladığınızda React ve Knockout gibi kütüphaneleri otomatik olarak kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Fakat “No JavaScript Framework” seçip, Vue.js ile entegrasyonu sağlayabilirsiniz. Eğer kendiniz entegre etmek istiyorsanız linke tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz, imdadınıza PnP yetişmektedir. Linke tıklayarak PnP Yeoman Generator hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.PnP Yeoman Generator düzenli olarak güncellenmektedir.

Çok basit olmasından dolayı kurulumu anlatmayacağım, örnek olması adına basit demo yapıp, GitHub üzerinde paylaştım.

Okuduğunuz için teşekkürler. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here